BİZ KİMİZ ?

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı ya da kısaca Alperen Ocakları, kimi zaman Alperenler olarak anılan gençlik yapılanmasıdır.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun kurucusu olduğu Büyük Birlik Partisi’ne (BBP) yakınlığı ile bilinen, amacını İ’lay-ı Kelimetullah için Nizam-ı Âlem olarak yani Allah’ın adını yüceltmek için âlemin düzeni şeklinde açıklayan ve genellikle milliyetçilik ve Türk-İslam Ülküsü’nü benimseyen bir kuruluş olarak tanımlanır.

Temel ilke olarak İslamiyet’i Allah ile kul arasında kabul etmenin bir sınır oluşturduğunu, İslamiyet’in yaşamın her alanına hükmetmesi gereken bir din olduğunu savunurlar. Seyyit Ahmet Arvasi’yi davanın önderi kabul ederler.

Vakfın, dernek statüsünde faaliyetlerini gerçekleştirdiği döneme ait tüzüğünde; sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, ülkenin geleceği olan gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, gençlerin faydalanacağı eğitim kursları düzenlemek, gençlerin millî ve manevi hassasiyetlere sahip olmasını sağlamanın amaçlandığı yer almaktadır.